Akademia – „Jak zadbać o Ziemię”


Pięknie żyć – znaczy kochać świat. 
Kiedy myślimy o domu, rzadko kiedy przychodzi nam do głowy hasło planeta. Tymczasem jakkolwiek dziwnie i banalnie by to nie zabrzmiało, wszyscy mieszkamy dokładnie tu, na planecie Ziemia. Wszyscy korzystamy z jej zasobów i prawdopodobnie nie będzie nam dane doczekać przeprowadzki do jakiegoś innego kosmicznego lokum. Wychodzi więc na to, że dobrze byłoby o tę naszą chatkę zadbać. Dzisiaj chcemy Wam uświadomić sobie, że nasza planeta to tak naprawdę strasznie ciasne miejsce, w którym niemal każda nasza decyzja wywiera jakiś wpływ na to, w jakim otoczeniu żyjemy i w jakim stanie jest nasze środowisko.

Możemy pomóc naszej ziemi i odwdzięczyć się jej za dobro, które od niej otrzymujemy. I właśnie dlatego przygotowaliśmy dla was kilka pomysłów na to, jak sprawić, by wszystkim nam żyło się na Ziemi dobrze oraz by Ziemia nie miała z nami aż tak pod górkę.
Posadź drzewa! – Ogarnij swój ogród i zamiast setek metrów kwadratowych bezużytecznego trawnika, zaplanuj go tak, by stał się domem dla zwierząt.
Kompostuj i segreguj! – Ze śmieciami rozdzielonymi na szkło, plastik i metale uporać się jest łatwiej niż ze śmieciami wrzuconymi do kubła jak leci. A jeszcze łatwiej ogarnia się śmieci, których jest mniej. Jeśli zjadasz dużo warzyw i owoców, to jakąś połowę z produkowanych przez ciebie odpadów można kompostować w kuble za domem. Proste? Proste.
Kup baterie do ładowania! – I zamiast zużywać kilkadziesiąt opakowań baterii, miej dwie, które doładują się setki razy.
Wyciągnij nieużywaną wtyczkę i wyłącz światło, kiedy wychodzisz z pokoju! – Wtyczka pozostawiona w kontakcie nie zużywa wprawdzie zbyt dużo energii, ale jeśli pomnożyć nawet tak małą wartość razy 365 dni, razy 2 wtyczki (jedną na telefon i drugą na laptop) oraz razy miliardy ludzi korzystających każdego dnia z ładowarek… Cóż. Pewnie kilka pokaźnych elektrowni pracuje na tym świecie jedynie po to, by zasilać niepodpięte do niczego kable sterczące z gniazdek.
Nie wyrzucaj starych ubrań! – Tekstylia też można poddać recyklingowi, oszczędzając dzięki temu wodę, ograniczając rozmiary wysypisk śmieci i pozwalając na ponowne wykorzystanie tkanin. Niepotrzebne ubrania, prześcieradła, czy ręczniki regularnie zbierają sieciówki, oferując często w zamian za nie zniżki na zakupy.
Dowiedz się, gdzie można wyrzucić elektrośmieci! – Stary telefon, zepsuty laptop, ładowarka z urwanym kablem, przedpotopowa empetrójka i radyjko na baterie, zniszczone autko z silniczkiem oraz pralka i lodówka, których chcesz się pozbyć to wszystko elektrośmieci. Ich wyrzucanie do zwykłego śmietnika to nie tylko lekkomyślność, ale też przewinienie, za które grozi ci grzywna.
Używaj obydwu stron kartki! – Drobne notatki na pewno da się zrobić na niepotrzebnej fakturze, a listę zakupów spisać na odwrocie wydrukowanych sto lat temu papierów. Drukarka z włączoną na stałe opcją obustronnego druku to też wcale nie taki głupi pomysł.
Oszczędzaj wodę! – Oszczędzanie wody to nie tylko szybki prysznic i zakręcony podczas mycia zębów kran, ale też wypełniona pralka i zmywarka, które dzięki temu nie zużywają wody na mycie powietrza. To także nowa uszczelka w cieknącym zlewie i beczka zbierająca deszczówkę do podlewania kwiatków w ogródku.

Pozwólmy sobie na luksus życia w czystym i kolorowym świecie!
źródło: http://kasiagandor.com/2016/04/14-pomyslow-na-to-jak-mozesz-zadbac-o-ziemie-w-tym-tygodniu/

About

Zobacz jeszcze...

Comments are closed.